2006 - Jan Železný opět ve Starém Plzenci

Dne 14. října 2006 si v areálu fotbalového hřiště ve Starém Plzenci dali své dostaveníčko příznivci  atletiky, aby se zúčastnili již V. ročníku amatérského závodu v hodu oštěpem. Na celou akci přijal opětovné pozvání organizátorů náš nejlepší atlet, držitel tří zlatých medailí z mistrovství světa, tří zlatých a jedné stříbrné z olympijských klání, nejlepší atlet světa z roku 2000, dvojnásobný atlet Evropy a několikanásobný atlet ČR, držitel světového rekordu, pan Jan Železný. Celý závod byl po vřelém přivítání našeho vzácného hosta zahájen ve 12.30 hodin kategorií dětí, kterých se do soutěže přihlásilo celkem 15. Každé z dětí mělo k dispozici tři soutěžní  pokusy. V letošním ročníku se nám tato kategorie výrazně omladila a tak na startu byla k vidění i nejmladší účastnice všech dosavadních ročníků Jana Hrubá, které byly pouhé tři roky. Svoje zápolení s několikanásobně větším sportovním náčiním zvládla za pomoci svého tatínka na jedničku a zapsala si tři  platné pokusy, čímž si vysloužila  potlesk nejen vcelku slušně zaplněné tribuny, ale i našeho hosta.

Po skončení této části nastoupili do svého závodu muži do 40 let, kteří začali bojovat o užší finále. V této kategorii nastoupilo celkem 24 závodníků se snahou si co nejlepším výkonem zajistit účast ve finálové dvanáctce. Hned od prvého pokusu soutěže této kategorie začal tvrdý boj o vedení, neboť výsledky z kvalifikace se počítaly do celkové klasifikace. Obhájce prvenství z loňského ročníku František Vodička ml. se celou kvalifikaci o vedení přetahoval s Liborem Červeným. Podobná situace byla k vidění i o poslední postupové místo, kdy třináctému chybělo na finále pouhých 20 cm.

Muže do 40 ti let vystřídali následně jejich starší kolegové, kterých se na startu sešlo 16. Za předvedené výkony se opravdu nemuseli stydět. Vždyť úplně poprvé byly jejich výsledky hodnotnější než ve skupině „elite“. Vítěz kvalifikace poslal oštěp do vzdálenosti 42.50 a za rekordem Starého Plzence zaostal o pouhých 0.85 cm. Přes hranici 42 m dokázal hodit i ve finálové části soutěže a tak potvrdil svoji suverenitu. Samozřejmě že nejde opomenout, že v této kategorii na přání diváků předvedl jeden  hod i Jan Železný. Bez přípravy a z místa poslal „své nádobíčko“k hranici 50-ti metrů.

V předposlední části soutěže se představily  ženy, kterých se na start postavilo celkem 15. Nutno podotknout, že i ženy předvedly krásný souboj a hlavně boj o vítězství byl víc než urputný a napínavý. Hned dvě závodnice dokázaly odhodit své náčiní do velmi slušné, ale shodné vzdálenosti 24.50 m. Proto o celkové vítězce musely rozhodovat další pokusy v soutěži a rozdíl mezi nimi byl pouhých 25 cm.

Závěrečnou částí soutěžního dne bylo finále mužů do 40 let, kde pokračoval souboj o prvenství na ostří nože. Svým posledním pokusem v soutěži, který měřil 39,90 m, se sice  František Vodička ml. vrátil na průběžné 1. místo, ale jeho největší konkurent Libor Červený se nenechal zahanbit a úplně posledním hodem celého dne zdolal  vzdálenost 40,84 m, přehodil tak loňského vítěze o 94 cm a vybojoval zasloužené vítězství.

Během celého dne se náš host těšil přízni diváků i závodníků a rozdal nespočet  autogramů. Pro tuto příležitost  si přivezl své fotografie, které zájemcům rozdával. Stejný zájem byl i o  možnost vyfotit se po jeho boku, a tak byl náš oštěpařský král takřka na roztrhání. Na samotný závěr soutěže předal světový rekordman nejlepším ceny, které pro ně pořadatelé připravili. Samozřejmostí byl i diplom jím podepsaný.

Z výsledků letošního ročníku uvádíme vždy kategorii s dosaženými výsledky. V kategorii dětí byly oceněny všichni soutěžící, ale nejlepší výkon předvedl a na prvém  místě  skončil  Martin  Pícka  výkonem 22.23 m, 2. Jan Krsek  18.20 m  a  3. Michal Lejsek 14.34 m. V kategorii žen obsadila prvé místo Eva Metličková za výkon 24.50m, 2. Hana Karnoldová 24.50m (jak již bylo uvedeno, rozhodly zde hodnoty jejich druhých nejlepších pokusů) a 3. Lenka Píclová 20.04m. V kategorii mužů nad  40 let  kraloval nade  všemi Petr Havel výkonem 42.50 m, 2. Václav Anton 38.60 m   a jako  třetí skončil Jaroslav Pakštefel výkonem 36.35m. V kategorii mužů do 40 let zvítězil   Libor Červený  za  hod  dlouhý 40.84 m,  2. František Vodička ml. 39.90 m  a 3. Roman Dvořák 33.30 m.

Po vyhlášení těchto výsledků předali pořadatelé našemu hostu dárky, které pro něho připravili. Starosta města předal panu Železnému pamětní list u příležitosti výročí města.

Pro letošní rok si na závodníky a diváky udělal světový rekordman mnohem více času než v minulém roce, neboť ve Starém Plzenci přespal a tím splnil slib z loňska. Po skončení závodů pronesl k zúčastněným několik milých slov, nezapomenul podotknout, že ještě nikdy neviděl tolik talentů pohromadě. Ve večerních hodinách jsme se všichni sešli v místní klubovně, kde panovala vřelá diskuse a zábava doprovozená živou hudbou. V průběhu tohoto večera dostal náš host ještě jeden dárek z rukou Pavla Rejška. Jednalo se o starý, ještě dřevěný oštěp a  z výrazu  tváře Jana Železného bylo vidět,  jak velkou radost mu udělal.

V hodnocení celé akce nelze samozřejmě opomenout sponzory, kteří ke zdárnému průběhu akce dopomohli finančními prostředky nebo věcnými cenami. Jedná se o Bohemia sekt a.s., Plzeňský Prazdroj a.s, SHS St. Plzenec, Pronap s.r.o., Fintec s.r.o., Westav s.r.o., Penzion pod Radyní, Trispot s.r.o. RK Reko,  p. Petr Beneš, pí. Vlasta Doláková a p,Michal Sobota.

Domnívám se, že pro všechny příchozí i závodníky to bylo hezké odpoledne a večer, kterému navíc přálo krásné podzimní počasí. Již nyní se těšíme na další ročník, který by měl být  po dohodě pořadatelů a pana Železného doplněn malým překvapením.