2007 - Starý Plzenec opět hostil oštěpařského krále Jana Železného

Tak jako k podzimu patří neodmyslitelně pestrobarevná příroda a padající listí, pro příznivce nejen atletického sportu ve Starém Plzenci a blízkém okolí je to i amatérský závod v hodu oštěpem. Tento mítink se zcela jistě stává, možná už stal  staroplzeneckou tradicí a v letošním roce jsme absolvovali již jeho VI. ročník. Stejně tak, jako dvou předešlých ročníků se i letošního klání zúčastnil jako čestný host nejlepší oštěpař všech dob, držitel mnoha olympijských a světových titulů, nejlepší atlet Světa a Evropy světový rekordman pan Jan Železný. Věřme, že i jeho pravidelná účast na našich závodech se stane rovněž tradicí, která by byla v těchto amatérských podmínkách zcela vynímečná a ojedinělá, ale o to pro nás všechny mnohem vzácnější a cennější. Pro budoucnost těchto závodů je velmi nadějný příslib naší sportovní veličiny, že by si tyto opravdu ryze amatérské závody vzal pod svoji  záštitu.

Samotný závod odstartoval dne 13. října 2007 o půl hodiny dříve než byl oficiálně plánovaný začátek, neboť na start svého „velkého“ závodu se přihlásil rekordní počet dětí a to v počtu 30 ti závodníků. Každý měl na předvedení svého nejlepšího výkonu  tři soutěžní pokusy. V této kategorii je samozřejmě znát každý rok věku účastníka a tak o pohár podepsaný držitelem světového rekordu bojovali ty starší. Loňský vítěz našel svého přemožitele, i když on sám hodil o více jak metr dále než loni. Je tedy patrné, že nejlepší „dětský“ výkon se opět o více jak dva metry posunul. Po ukončení soutěže těch nejmladších bylo provedeno oficiální přivítání našeho hosta, které bylo jako tradičně velmi spontánní a vřelé. Navíc byl splněn slib z loňska o malém překvapení, kdy pan Železný přivezl účastníkům závodu a divákům ukázat zlatou olympijskou medaili ze Sydney a zlatou medaili z mistrovství světa v Edmontonu. Tyto byly po celou dobu vystaveny u stolku rozhodčích, každý si na ně mohl „sáhnou“, potažmo se s nimi i vyfotit

Po přivítání se do startovního sektoru přesunuli muži do 40 let, aby absolvovali své úvodní  kvalifikační pokusy, které by jim zajistili účast v užším finále a tím i možnost bojovat o celkové prvenství. K dispozici měli i oštěp světové extratřídy, který měl sebou Jan Železný na mítinku v Jeně v roce  1996 , kde padl jeho světový rekord. Dle slov našeho rekordmana to mohl být právě on, který dolétl do vzdálenosti světového rekordu 98.48m. Jako motivační prvek  všech závodníků na překonání staroplzeneckého rekordu byla vypsána i zlatá prémie v částce 1000,-Kč. Pro tuto část závodu se ujal role hlavního rozhodčího právě Jan Železný a tak byla k vidění  i  jeho ne zcela obvyklá role. V celé kvalifikaci si nejlépe vedl obhájce loňského prvenství Libor Červený, který jako jediný závodník překonal hranici 40-ti metrů. Pro letošní finálovou osmičku bylo však potřeba hodit přes 32 metrů a tak to byl opět závod plný zvratů a překvapení.

Po kvalifikaci skupiny „elite“ přišli provětrat sportovní náčiní ženy. Těch se na startu sešlo celkem 16, tedy o jednu více jak před rokem. Své loňské prvenství si přišla obhajovat Eva Metličková, ale hned od začátku soutěže bylo patrné, že to nebude mít úplně jednoduché, neboť Vendula Eismanová hned svým prvním pokusem ukázala, kdože bude asi královnou VI. ročníku. Jako první žena v historii  našich závodů překonala třicetimetrovou hranici, konkrétně 33,50 metru.

Jako poslední odstartovali svoji kvalifikaci muži nad 40 let, kterých se na startu sešlo stejně jako vloni, tj. 16 závodníků. Hned prvních pět postupujících dokázalo pokořit třicetimetrovou hranici, a vedoucí závodník se těsně přiblížil k metě 38 metrů. A tak můžeme mluvit o dost dobré úrovni a kvalitě jejich sportovních výkonů.

Na samotný závěr tohoto sportovního odpoledne se představila nejlepší osmička mužů do 40 let . Libor Červený si pohlídal své vedení a tak jako jediný obhájil své loňské prvenství a to ještě zlepšeným výkonem o 14 cm. Ani ostatní nepředvedli špatné výkony, spíše naopak, neboť během finále se zabodl oštěp pod hranici 30 ti metrů jen jednou.

Během celého závodu, kterého se zúčastnil rekordní počet účastníků v počtu 85, jsme mohli spatřit celkem 327 odhozů a zcela popravdě, to se vidí jen málokde.

Z výsledků letošního ročníku uvádíme vždy kategorii s dosaženými výsledky. V kategorii dětí nejlepší výkon předvedl a na prvém  místě  skončil  Petr Štětka  výkonem 24.50 m, 2. Martin Pícka  23.45 m  a  3. Martin Mázek 21.35 m. V kategorii žen obsadila prvé místo Vendula Eismanová za výkon 33.51 m, 2. Eva Metličková  22.74m  a 3. Kateřina Huclová 22.53m. V kategorii mužů nad  40 let  vybojoval vítězství  Václav Anton výkonem 37.69 m, 2. Jaroslav Pakštefel  35.62 m   a jako  třetí skončil Jaroslav Váňa výkonem 34.92m. V kategorii mužů do 40 let zvítězil   Libor Červený  za  hod  dlouhý 40.98 m,  2. René Chrastil 38.61 m  a 3. Petr Hejl 36.92 m.

Po vyhlášení těchto výsledků, kdy ceny předával samozřejmě světový rekordman Jan Železný, byly předány upomínkové dárky i našemu hostu. Na samotný závěr akce promluvil k zúčastněným pan Železný, který poděkoval za pozvání a velmi příjemnou atmosféru. Zároveň přislíbil, že v příštím roce by v našem městě opět přespal a tak by na průběh celé akce bylo mnohem více času. Nutno říci, že s pořadateli akce již nyní domlouvá další možné překvápko pro příští rok.            Domnívám se, že pro všechny  to bylo hezké odpoledne, kterému navíc přálo velmi slušné počasí.

V hodnocení celé akce nelze samozřejmě opomenout sponzory, kteří ke zdárnému průběhu akce dopomohli finančními prostředky nebo věcnými cenami. Jedná se o Bohemia sekt a.s., Plzeňský Prazdroj a.s, Městský úřad Starý Plzenec, Stock  Plzeň a.s., Restaurace Český dvůr – p. Martin VAVŘIČKA, Tipsportbar-p.Michal SOBOTA, Mraknet- Jiří MRAČEK, Pneuservis-Petr ŠEC p. Josef METLIČKA, p. Stanislav VALDMAN.

Pro tento moment nezbývá než poblahopřát vítězům k dosaženým výsledkům, pozvat na příští ročník ty, kteří by si chtěli ozkoušet jak chutná tento sport.