2008 - Král a Královna světového oštěpu pod Radyní

Je to až neuvěřitelné, ale pravdivé.  VII. ročník amatérských závodů v hodu oštěpem, který se koná pravidelně na hřišti kopané „ pod Radyní “, měl exkluzivní návštěvu v osobě nejlepšího oštěpaře světa a dnes se nebojím říci již pravidelného účastníka tohoto ojedinělého klání pana Jana Železného, kterému dělala společnost mistrně světa, čerstvá olympijská vítězka z Pekingu a držitelka světového rekordu Barbora Špotáková, kterou on sám do Plzence pozval a přivezl. Bylo to naše tajné přání, které Jan Železný zrealizoval. Je to opravdu velká čest, že nejen pořadatelé, ale i ostatní účastníci mohli přivítat na těchto ryze amatérských závodech takové sportovní celebrity, jakými oba bezesporu jsou. Jakoby tenhle fakt ovlivnil celý závod a na stadionu byly vidět opravdu hodně zajímavé věci. Ale pojďme po pořádku.

Letošní závod se netradičně konal v neděli 12. října od deseti hodin dopoledne. Tento čas byl přizpůsoben časovým možnostem Barbory Špotákové, která v letošním roce měla opravdu „nabitou“, ale veleúspěšnou sezónu. Po příjezdu na stadion proběhlo vřelé uvítání a okamžitě nastala situace, kdy oba naši hosté byli obsypáni diváky, kteří toužili po autogramu nebo společné fotografii. Jak Barbora, tak i Jan Železný měli pro tyto účely desítky možná stovky svých fotek, které ochotně rozdávali zájemcům o autogram. Na přání putoval podpis třeba i na sádru na noze, čepici, ruku apod. Stejně tak ani jednomu z nich po celou dobu nechyběl pro fotografy pernamentní úsměv na tváři.

Závod začal kvalifikací žen, kterých se na start přihlásilo celkem 19, a to bylo doposud nejvíce ze všech ročníků. Po ženách nastoupili do sektoru ti nejmladší, kteří v rekordním počtu napodobili ženy a 31 dětí se postavilo ke svým třem soutěžním pokusům. Z hodnocení výkonů  dětí  jak z úst Jana Železného tak  i Barbory Špotákové bylo řečeno, že někteří mají velmi přirozený talent a bylo by dobré, kdyby se oštěpu nebo atletice jako takové věnovaly i do budoucna. Z úst novopečené světové rekordmanky dokonce zaznělo, že zde viděla možná i větší talenty než byla ona sama. Popravdě to by mohl být další směr a cíl celé této akce. Bylo by přece krásné, kdyby následovníkem těchto velikánů byl třeba někdo z Plzence, někdo, kdo si poprvé hodil oštěpem právě pod Radyní . Výsledky této kategorie jen podtrhují slova obou rekordmanů, neboť opět poprvé v historii plzeneckých závodů zdolaly děti hranici 30 metrů. Jedinými, kdo zaostal za rekordní účastí, byli muži nad 40 let. Těch se přihlásilo jen jedenáct, a tak cesta do finále byla snazší než v ostatních kategoriích. Poté na start své kvalifikace nastoupili muži do 40 let, kterých bylo v letošním roce také nejvíce, a to v počtu 24 závodníků. Již po úvodních odhozech bylo zřejmé, že rekord Starého Plzence asi „nepřežije“, neboť hned v prvních pokusech kvalifikace se házelo za 40 metrů. Ve svém druhém kvalifikačním pokusu pozdější vítěz již hranici  rekordu pokořil, ale to pro tento den nebylo opravdu ještě všechno. Po krátké přestávce odstartovala finálová  část a postupně ženy, muži nad 40 let a kategorie „elite“ začali bojovat o konečné umístění na „bedně“.

Nejdelší hody se tedy dle výsledků kvalifikace nechaly očekávat  v závěrečné fázi závodu a nutno podtrhnout, že mladí letos opravdu nezklamali. Staroplzenecký rekord překonali hned všichni tři medailisté a to navíc vítěz ve druhém finálovém pokusu dokázal hodit na hranici 53,5 metrů. Tento pokus byl však k velké škodě pro přešlap neplatný. Za své výkony si všichni zasloužili potlesk diváků, kterých dorazilo do ochozů, řekl bych také rekordní množství.

Celého sportovního klání se zúčastnilo celkem 85 závodníků a závodnic a tím byl vyrovnán loňský rekord v účasti.

Z výsledků VII. ročníku uvádíme vždy kategorii s dosaženými výsledky. V kategorii dětí bylo oceněno všech 31 závodníků a závodnic, nejlepší výkon však předvedl a na prvém místě skončil Martin MRÁZEK výkonem 30,44 m, 2. Radek FLORIAN (28,87 m) a 3. Jakub VOLF (23,67 m). V kategorii žen obsadila prvé místo Aneta  CHODOROVÁ za hod dlouhý 31,83 m, 2. Martina SEDLÁKOVÁ (27,13 m) a 3. Kateřina HUCLOVÁ (24,72m). V kategorii mužů nad 40 let vybojoval vítězství Jiří CHODORA výkonem 39,67 m, 2. Václav ANTON  (35,70 m)   a jako  třetí skončil Jaroslav VÁŇA výkonem 31,60m. V kategorii mužů do 40 let zvítězil   Václav KLEINER  za rekordní  hod  dlouhý 47,33 m,  2. Jan HORÁK (45,53 m) a 3. Petr HEJL (43,42 m).

Ceny nejlepším, jejichž součástí byly  poháry a diplomy podepsané ikonami světového oštěpu  předávali samozřejmě osobně světoví rekordmani Jan Železný a Barbora Špotáková. Po slavnostním vyhlášení těchto výsledků,  byly předány upomínkové dárky i našim hostům. O velikánský dort ve tvaru Radyně se podělili hned na místě s našimi nejmenšími.

V samotném závěru promluvila k zúčastněným Barbora Špotáková, která poděkovala za pozvání a příjemnou atmosféru. Sama uznala, že závod v Plzenci je vskutku ojedinělá akce, že nikde nezažila, aby se takto houfně házelo oštěpem.  Všem přítomným slíbila, že tahle návštěva našich závodů nebyla z její strany poslední. Poté si vzal slovo pan Železný, který v krátkosti zhodnotil dosažené výsledky a pochválil nejen děti za snahu předvést co nejlepší výkon. I on sám potvrdil, že na závody do Starého Plzence jezdí rád, a že se  opět za rok uvidíme. Domnívám se, že pro všechny zúčastněné  to byl hezký den, kterému navíc přálo velmi krásné podzimní počasí.

V hodnocení celé akce nelze samozřejmě opomenout sponzory, kteří ke zdárnému průběhu akce dopomohli finančními prostředky nebo věcnými cenami. Jedná se o Bohemia sekt a.s., Plzeňský Prazdroj a.s, Městský úřad Starý Plzenec, Stock  Plzeň a.s., Restaurace Český dvůr – p.  VAVŘIČKA, Tipsportbar - p.Michal SOBOTA, Mraknet - Jiří MRAČEK, Pneuservis - Petr ŠEC, p. Josef METLIČA, AK Ivo ŽIŽKOVSKÝ, p. Stanislav VALDMAN. p. Karel VARVAŘOVKÝ, Květinářství – Lenka HEILOVÁ, p. Bohumil DIVIŠ, TRI Sport, Velkopopovický Kozel

Pro tento okamžik nezbývá nic jiného, než poblahopřát vítězům k dosaženým výsledkům a pozvat Vás všechny na příští ročník. Ti, kteří se chystají přehodit naše rekordy připomínáme jejich rekapitulaci: Děti Martin Mázek 30.44 m (r.2008), Ženy : Vendula Eismanová  33.51m (r.2007), Muži nad 40 let Petr Havel 42.50m (r.2006), Elite Václav Kleiner 47.33m (r. 2008)