2009 - Uplakaný VIII. ročník oštěpu pod Radyní

V letošním roce jsme se sešli na hřišti kopané ve Starém Plzenci již po osmé, abychom se snažili překonat výkony z loňského roku, který se výsledkově velmi podařil. V samotném úvodu je nutné říci, že pro letošní rok se po čtyřech letech z účasti na závodech omluvil pan Jan Železný, který však nezapomněl pozdravovat všechny účastníky našeho klání s tím příslibem, že na příští rok se  vše vrátí do starých kolejí a opět se naší pravidelné akce zúčastní.

Termín, který jsme si pro letošek vybrali,nebyl opravdu moc šťastný. Po letech, kdy nám přálo zpravidla krásné podzimní sluníčko, přinesl letos opravdu nevlídné počasí, neřkuli až „psí“ slotu.  Tento fakt zcela nepochybně ovlivnil výrazným způsobem účast na závodech, ale jistě uznáte, že i 45 startujících ve stálém dešti a zimě je opravdu dost a jen podtrhuje tradici těchto závodů ve Starém Plzenci.

Nejen maminky dětí měly obavy o zdraví svých ratolestí, kterých se  stejně jako ve všech kategoriích sešlo pro letošek nejméně ze všech dosavadních ročníků. Rovněž i pořadatelé chtěli, aby ratolesti byly co nejdříve v teple, a tak je poslali na start jako první.  Poprvé v letošním roce byla tato kategorie ještě rozdělena na děti do 10-ti let  a děti od 10-ti do 15-ti let. V té mladší skupině dětí si nejlépe vedl  Lukáš Lindauer výkonem 12.78 m, a tak vlastně stanovil rekord Plzence v této kategorii. Na druhém místě se umístil Vašek Froněk (12.00 m), třetí byl David Krejčí (9.85 m).  U starších dětí zaznamenal nejlepší výkon Michal Lejsek (15.77 m), druhé místo obsadil Daniel Šafařík (15.14 m), bronzovou medaili vybojoval Šimon Švéda (14.62 m). Ihned po skončení závodů děcek bylo provedeno vyhlášení nejlepších, kdy kromě medailistů byly oceněny všechny děti alespoň cenou „útěchy“.

Poté co proběhlo ocenění nejmladších, vrhly se do svého závodu ženy, kterým déšť „přál“ asi nejvíce. V hustém dešti si pro pomyslnou zlatou medaili sáhla Nátálie Fričová za výkon 23.68 m. Druhé místo obsadila pravidelná účastnice staroplzeneckých závodů Eva Metličková (20:08 m), třetí skončila Alexandra Sádlová (16.20 m).

Ihned po ženách absolvovali kvalifikační hody muži do 40 let.

Jako další nastoupili muži nad 40 let. Vzhledem k opravdu špatnému počasí odházeli pouze tři pokusy bez finálového souboje. Nejlépe si vedl stejně jako v loňském roce Jiří Chodora a za hod dlouhý 31.78 m po právu zvítězil. Druhé místo obsadil Miroslav Trojanec (29.37 m) a třetí místo v této kategorii patří Karlu Varvařovskému (24.10 m).

Závěr těchto závodů patří tradičně skupině „elite“, tedy mužům do 40 let a jejich finále, kde zpravidla očekáváme nejlepší výkony. Ani letos tomu nebylo jinak. Nejlepší výkon dne zaznamenal a loňské vítězství obhájil Václav Kleiner, a to  za skvělý hod do vzdálenosti 44.22 m.  Na druhé příčce skončil  Hynek Benetka ( 37.11 m) a třetí místo obsadil René Chrastil za výkon 34.51 m.

Pokud se ohlédneme za letošním již VIII. ročníkem, bylo největším soupeřem všech opravdu velice špatné a deštivé počasí. Proto největší poděkování patří všem, kteří si dokázali najít cestu na hřiště pod Radyní a tímto dokázali, že amatérský oštěp do Plzence opravdu patří.

V hodnocení celé akce nelze samozřejmě opomenout sponzory, kteří ke zdárnému průběhu akce dopomohli finančními prostředky nebo věcnými cenami. Jedná se o Bohemia sekt a.s.,  Městský úřad Starý Plzenec, Potraviny p.Šilhánek Stock  Plzeň a.s.,  Tipsportbar - p.Michal SOBOTA,  Pneuservis - Petr ŠEC, p. Josef METLIČA, AK Ivo ŽIŽKOVSKÝ, p. Karel VARVAŘOVKÝ, Bar “Modrá laguna“                p.Děkanovský Michal , Granitexnova, Schwinncycling Nýřany

Pro tento okamžik nezbývá nic jiného, než poblahopřát vítězům k dosaženým výsledkům a pozvat Vás všechny na příští ročník. Ti, kteří se chystají přehodit naše rekordy připomínáme jejich rekapitulaci: Děti do 10 ti let Lukáš Lindauer  12.78 m (r.2009) Děti 10-15 let Martin Mázek 30.44 m (r.2008), Ženy : Vendula Eismanová  33.51m (r.2007), Muži nad 40 let Petr Havel 42.50m (r.2006), Elite Václav Kleiner 47.33m (r. 2008.