Dva rekordy pod Radyní

Tak jako už bývá ve Starém Plzenci dobrým zvykem, sešli jsme se dne 2. října 2010 od 12.30 hod. na fotbalovém hřišti, abychom absolvovali již devátý ročník závodů v hodu oštěpem amatérů. Bohužel ani v tomto roce se z důvodu nemoci nemohl zúčastnit náš patron, světový rekordman pan Jan Železný, ale věřme, že v příštím jubilejním ročníku si vše dokonale vynahradíme.

Podobně jako v loňském roce se nám ani v roce letošním příliš nepovedla trefa do počasí. Je pravdou že letos  tolik nepršelo, ale babí léto se nám skutečně oklikou vyhnulo. Možná i to mělo za následek, že účast v tomto ročníku byla slabší. Menší účast podpořil i fakt, že stará garda odjela na turnaj do Zdemyslic a navíc  měla svůj turnaj i základna. Vzhledem k tomu, že děcka, která hrála od rána  v Přešticích si i v  Plzenci chtěla zazávodit, začal náš závod zcela v jiném pořadí. A tak pořadatelé zamíchali všech 48 závodníků a zcela netradičně poslali jako prvé na start své kvalifikace nejsilnější kategorii mužů do 40 let .

Ihned od samého začátku vše nasvědčovalo tomu, že se máme opravdu na co těšit. Vždyť hned v prvých pokusech se oštěp zabodl na hranici 42.56 m. Tvrdý souboj o kvalifikační osmičku završil výkon Václava Kleinera ze třetího pokusu, který v tu chvíli stanovil nový rekord závodů v hodnotě 48.14 m.

Poté, co kategorie „elite“ dostala volno, zapojili se do svých kvalifikačních zápolení jak muži nad 40 let,  tak i ženy a děti v kategorii 10-15 let. Poté co byly ukončeny poslední kvalifikační hody, vrátily se nám děti z fotbalu,  a tak mohlo vše přijít do „starých kolejí“

Finálovou část závodů tedy odstartovaly děti do 10 let a nutno říct, že za to všichni „vzaly“ řádně. Hned prvním hodem soutěže vytvořil Dominik Voves nový rekord této kategorie a svůj oštěp (400g)  poslal do vzdálenosti 22.18 m. Je třeba podotknout, že loňský vítěz Lukáš Lindauer, který letos skončil druhý, také překonal svůj rekordní výkon z minulého roku a dosáhl výsledku  16.80 m. Stejně tak i bronzový Vašek Froněk hodem 15.90 m byl úspěšnější než vloni.

Ihned poté nastoupili starší kamarádi našich nejmladších. Tuto kategorii (stejná hmotnost oštěpu) jednoznačně ovládl Jan Kuncendörfer a zvítězil výkonem 29.74 m a tak zaostal necelý jeden metr za rekordním výkonem této kategorie. Druhé místo si odnesl David Bystřický za hod dlouhý 26.90 m a třetí skončila Pavlína Pirnerová výkonem 18.86 m.

Jako třetí vstoupily do svého finále ženy. Nejlepší výsledky z kvalifikace potvrdila Vendula Eismanová, která svůj oštěp ( 600g ) hned třikrát poslala za hranici 29 m. Tem nejdelší a tudíž vítězný pokus měřil 29.95 m. Jako druhá skončila Eva Metličková za hod dlouhý 20.94m a třetí Alexandra Sádlová 20.07 m.

Předzvěstí největšího souboje dne byla kategorie mužů nad 40 let. Zde se jako jediný dotkl hranice 30 metrů pozdější vítěz Tomáš Hejl a pomyslné zlato bral za výkon rovných 30 m. Druhý skončil Josef Vyškovský – 25.09 m a třetí příčku obsadil Stanislav Křen, který oštěp ( 800g ) poslal do vzdálenosti 24.58 m.

Na závěr již tradičně vystoupili muži do 40 let a všichni čekali, zda se rekord Starého Plzence ještě posune. I přes to, že finalisté poslali své oštěpy ještě čtyřikrát za hranici 40-ti metrů, hodnota nového rekordu se už neměnila. A tak stejně jako v loňském roce vybojoval vítězství Václav Kleiner  za rekordní hod 48.14 m, stříbrnou příčku obsadil Jan Horák za výtečných 45.88 m a bronz bral dlouholetý účastník staroplzeneckého klání Fanda Vodička ml. výkonem 37.80 m.

V závěru celého sportovního odpoledne proběhlo vyhlášení vítězů, kteří si odnesli, myslím, hodnotné ceny. V dětských kategoriích se kromě „medailistů“ dostalo s oceněním  na všechny zúčastněné.

Za to, že akce mohla proběhnout v tomto rozsahu je nutné poděkovat všem našim sponzorům, a to ať již pomohli finančními prostředky nebo věcnými cenami. Jedná se o Bohemia sekt a.s.,  Městský úřad  Starý Plzenec,  Potraviny   p. Šilhánek,  Pneuservis - Petr ŠEC, p. Josef METLIČKA,   p. Karel VARVAŘOVKÝ, Café Bar Starý Plzenec,  p.REJŠEK Pavel , Granitex s.r.o, p. PRŮCHA Tomáš, p. NOVÝ Václav, Mraknet - p. MRAČEK, Hotel Český dvůr. Ještě jednou velké poděkování Vám všem.

V samotném závěru bych chtěl poděkovat všem závodníkům za předvedené výkony a Vás všechny ostatní si dovoluji pozvat na jubilejní X. ročník konaný v příštím kalendářním roce.