2012

ZÁVOD OŠTĚPAŘU OZÁŘILO SLUNÍČKO, NÁVŠTĚVA SVĚTOVÉHO

REKORDMANA JANA ŽELEZNÉHO A ČTYŘI REKORDY

S podzimem přichází do Starého Plzence již tradiční závod v hodu oštěpem amatérů, a nebylo tomu ani letos jinak. Věřte nevěřte, ale z obyčejné sázky se tento závod přehoupl do druhého desetiletí své existence a jak je vidno, získává si stále větší popularitu. Pravdou je, že letošnímu ročníku přálo přenádherné podzimní sluníčko, a tak po třech propršených ročnících si to všichni užili naplno. A to, že si to užili dokladuje i ten fakt, že v jedenáctém ročníku se hned čtyřikrát měnily údaje v rekordních zápisech. Ale pojďme po pořádku.

Samotný závod se uskutečnil dne 6. října 2012 a start byl naplánován na svůj tradiční čas ve 12.30 hodin. Stejně tak jako v loňském roce zavítal do Starého Plzence patron našich závodů nejlepší oštěpař všech dob pan Jan Železný. Jeho sportovní úspěchy jsou natolik známé, že bych je snad ani nemusel zmiňovat. Mě to ale nedá, a tak tady je výčet ocenění našeho hosta. Jan Železný je držitelem tří zlatých medailí z mistrovství světa, tří zlatých a jedné stříbrné z olympijských her, nejlepší atlet Planety z roku 2000, dvojnásobný atlet Evropy a několikanásobný atlet ČR, a doposud držitel světového rekordu z roku 1996 (98.48 m). Vzhledem k velmi nabitému programu našeho hosta byla jeho letošní návštěva netradičně kratší. O to je to pro nás větší vyznamenání, že si do Plzence našel cestu jak se lidově říká jen tak na „otočku“.

Po příjezdu pana Jana Železného do areálu místního fotbalového oddílu proběhlo již tradiční uvítání z úst starostky města Bc. Vlasty Dolákové a pořadatelů akce. Ihned poté, co světový rekordman rozdal své první autogramy a zapózoval fotografům, se přesunul do sektoru pro závodníky. Zde již čekaly na své pokusy naši nejmladší, tedy děti v kategorii do 10 let. Bylo krásné pozorovat, jak člověk tomu nejpovolanější radí každému děcku, jak oštěp správně uchopit a jak odhodit. Nejmenším předvedl i jeden svůj ukázkový hod z místa, oštěp zasvištěl a zmizel za polovinou hřiště. Nejen pro děti to byl opravdu krásný zážitek a zcela jistě i vzpomínka, jak se říká na celý život. Ve startovním poli stálo celkem 20 závodníků a nejlépe z nich si vedl Vašek Froněk a zvítězil výkonem 15.27 m. Druhé místo obsadil Pavel Hrouda za 14.74 m a třetí pak Jakub Koňařík za hod dlouhý 13.72 m. Ihned poté se postavilo na start 13 účastníků starší kategorie dětí, tedy do 15 let. I zde putovala ke každému z dětí rada světového rekordmana, jak docílit nejlepšího výkonu. Rady pana Železného asi nejvíce poslouchal Vilém Pavel, který tuto kategorii jednoznačně ovládl a zvítězil novým rekordem 34.16 m. Na bednu jej doprovodil druhý Pavel Brejcha s výkonem 29.67 m a třetí Matyáš Lang za pokus dlouhý 29.10 m.

Ihned po skončení dětských kategorií bylo přistoupeno k jejich dekorování. To netradičně proto, aby vítěze mohl ocenit právě náš host. V kategorii dětí byl oceněn každý ze závodníků. První tři si odnesly kromě věcných cen i diplom podepsaný světovým rekordmanem a první v každé kategorii navíc pohár, rovněž s autogramem. Po vyhlášení výsledků dětí se náš host omluvil s tím, že vážně musí odjet. Proběhlo tedy klasické rozloučení, pan Jan Železný si odvezl několik dárků připomínající město Starý Plzenec a region kraje. Nutno říci, že se vždy jedná veskrze o praktické věci. Z úst hosta opět zaznělo poděkování za pozvání a příslib účasti v příštím roce.

Poté byla zahájena soutěž dospělých. Jako první se postavily na start kvalifikace ženy, kterých bylo celkem 17, následovali muži nad 40 let v počtu 10 závodníků a vše zakončovala skupina elite, tedy muži do 40 let, kterých se seřadilo na startu celkem 38. Po stanovení finálových osmiček se účastníci utkali ve finále ve stejném pořadí, jako proběhla kvalifikace. První výsledky tedy poznala kategorie žen,kde své loňské vítězství obhájila ve zlepšeném výkonu Vendula Eismanová. Ta zvítězila výkonem 31.08 m. Na druhém místě skončila Lucie Procházková za hod dlouhý 25.92 m a třetí Karolína Řezáčová za výkon 25.05 m. Po ženách se na start postavili muži nad 40 let a bylo již z kvalifikace patrné, že se hází daleko a tak rekord Plzence v této kategorii je rovněž v ohrožení. Tuto úvahu naplnil vítěz kategorie Michal Pavel, který posunul hranici rekordu na fantastických 42.80 m. Rovněž druhý Jiří Chodora překonal hranici 40 metů a „stříbro“ odnášel za 40.09 m. Na třetím místě skončil Milan Matejzík za hod dlouhý 29.60 m. Tradičně jako poslední nastupuje do svého finále skupina elite a i zde bylo jasné, že se bude na co dívat. Věřte nebo nevěřte, ale i na třetí místo bylo potřeba přehodit úvodní rekord Starého Plzence z prvého ročníku tj. 43.15 m. Nejdále poslal svůj oštěp Ondřej Šotola a posunul hranici rekordu na 49.78 m. Jako druhý skončil Štěpán Sýkora za 45.15 m a třetí pak Jiří Chvojka hodem dlouhým 43.25 m. Po závěrečném finále proběhlo vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií. Ani zde krom věcných cen nechyběl diplom s podpisem Jana Železného a pohár pro vítěze.

O poslední rekord se do jisté míry zasloužilo opravdu krásné podzimní počasí, neboť na start letošního ročníku přilákalo celkem rekordních 98 závodníků. Nutno podotknout, že i divácká kulisa byla letos famózní a naše závody shlédlo odhadem 300 diváků. Dle ohlasu v průběhu závodů je jasné, že tato akce v Plzenci našla skutečně své místo a byla velmi pozitivně kvitována. O populárnosti akce svědčí i fakt, že na letošní závody si našli cestu třeba i závodníci z Milevska nebo Prahy. Všichni se už těšíme na další ročník.

Tak jako každým rokem bych v závěru svého příspěvku chtěl poděkovat všem, kterým není tato „pouze“ recesistická akce lhostejná a jsou ochotni pořadatelům pomoci jak finančně nebo věcnými dary. Proto mě dovolte, abych jim alespoň tímto zveřejněním vyjádřil své osobní obrovské díky.