2005 - Olympijský vítěz, mistr světa a držitel světového rekordu Jan Železný ve Starém Plzenci

 Dne  17.září 2005 se v areálu fotbalového hřiště SK Starý Plzenec uskutečnil již IV.ročník amatérského závodu v hodu oštěpem.

Začátkem jen několik vzpomínek na to, jak všechno vlastně začalo. Jsou to více než tři roky, co se plzenečtí fanoušci kopané sešli nad půllitrem zlatavého moku, aby shlédli a okomentovali přímý televizní přenos právě probíhajícího atletického klání. To bylo ozdobeno jedním z mnoha výborných výkonů oštěpařského krále Jana Železného. Vzduchem začaly létat sázky a odhady , do jakéže vzdálenosti by oni sami byli schopni náčiní poslat. Slovo dalo slovo a nápad byl na světě. Proč nevyužít místní fotbalové hřiště  i jinak  a neuspořádat na něm amatérský „mítink“ v této disciplíně. K jeho uskutečnění už pak nebylo daleko a dnes už jen s úsměvem vzpomínáme na průběh I.ročníku.

Vzhledem k tomu, že se ze závodu stává vlastně tradice, chtěli pořadatelé připravit pro letošní rok nějaké překvapení. A když překvapení, tak ať to stojí za to, ať je to skutečná bomba! Co tedy pozvat  největší hvězdu naší atletické scény? Pozvánka tak putovala k člověku, jehož sportovní úspěchy se dají jen těžko vyčíslit. Trojnásobný olympijský vítěz, trojnásobný mistr světa, držitel světového rekordu (ten činí 98, 48 metru), nejlepší atlet světa, Evropy a České republiky. Ano, pozvání přijal  a skutečně k nám do Plzence přijel JAN ŽELEZNÝ.

Po vřelém přivítání se ihned přesunul do startovního prostoru a všem zúčastněným se snažil poradit s technikou tak, aby dosáhli co nejlepších výkonů. Pomohl i při posuzování platnosti pokusů jako hlavní rozhodčí. Přestože nebyl rozcvičen a ani počasí nám nebylo nakloněno,  vyslyšel nakonec přání účastníků, aby předvedl alespoň jeden ukázkový hod. Při svém prvním pokusu se oštěpu chopil levou rukou a téměř vyrovnal plzenecký rekord, který činí 43,22 metru. Při svém druhém vystoupení už házel svou výbušnou pravačkou, ale jen z místa bez rozběhu. Samozřejmě, že v tomto případě již zmíněný rekord s jistotou překonal. Mezi  tím vším ochotně rozdával autogramy a pózoval fotografům, kteří chtěli ulovit ojedinělé záběry. Jediným nepřítelem celé akce bylo počasí, které všechny přítomné v jednu chvíli vyhnalo ze hřiště do klubovny. Ani za této situace se nálada nijak nezhoršila a Jan Železný s úsměvem odpovídal na nejrůznější dotazy.

V samotném závodu startovalo celkem 67 závodníků ve čtyřech kategoriích – muži do 40 let, muži nad 40 let, ženy a děti. Každý výkon byl dozajista poznamenán snahou se co nejlépe předvést. Ne vždy se ale dařilo, náročnost techniky hodu byla totiž v mnoha případech velkým oříškem. I když rekord nebyl žádným z amatérských borců překonán, výsledky nebyly vůbec špatné a o napětí nebyla nouze. Posuďte sami.Vítězem mužské kategorie se stal František Vodička, který poslal oštěp do vzdálenosti 38,31 m. Druhý skončil Jan Bláha (36,64 m) a třetí Petr Hejl (34,95 m). V kategorii veteránů zvítězil Theodor Lejsek s výkonem 28,45 m. Druhý byl Josef Pícka (26,50 m) a třetí Stanislav Valdman (25,04 m).. Mezi ženami si nejlépe vedla Ivana Pícková, která náčiní odhodila do vzdálenosti 16,90m. Druhá skončila Olga Lejsková (14,70 m) a třetí Marie Šloufová (13,90 m). V dětské kategorii všechny předčil Karel Rotenborn (26,36 m), druhé místo obsadil Martin Pícka (17,89 m) a na bronzovém stupínku byl Jan Krsek (15,12 m). Pokud si myslíte, že to vše nic není a dokážete překonat místní rekord, máte šanci to dokázat opět příští rok.

Hodnotné ceny včetně diplomů s podpisem světového rekordmana předával právě Jan Železný. Věřím, že pro všechny to byl zážitek, který se nedá jen tak zapomenout.

V samotném závěru odpoledne předali pořadatelé hostu věcné dárky, které mu mají připomínat město Starý Plzenec a akci, které se zde účastnil. Na oplátku nám Jan Železný zanechal jeden ze svých oštěpů. Ještě před svým odjezdem slíbil, že se nejednalo o jeho poslední návštěvu našeho města.

Nezbývá než poděkovat sponzorům, kteří nám pomohli akci zajistit. Jsou to : Bohemia Sekt a.s. Starý Plzenec, MÚ Starý Plzenec, firma PRONAP, Staroplzenecká vinárna, Restaurace Český dvůr, Mobily Martinská a paní Stanislava Sobotová.

Myslím, že pro všechny přítomné to bylo hezky strávené odpoledne s opravdu velkým a milým překvapením. Již nyní se těším na další v pořadí už V.ročník.

Fotogalerii ročníku 2005 naleznete ZDE