X. ročník závodů v hodu oštěpem poctil opět svojí návštěvou Jan Železný

            Jak už ve Starém Plzenci na podzim bývá pravidlem, na hřišti kopané se vše změní k tomu, aby zde mohly proběhnout naše závody v hodu oštěpem amatérů. Nalajnuje se řádná výseč, upraví se rozběžiště, které v letošním roce poprvé kryl tartan, jejž jsme získali z rekonstruovaného stadionu ve Štruncových sadech v Plzni. V letošním roce to bylo o to pikantnější, že se jednalo o již desátý -  jubilejní -  ročník, a  tak se na mysl vkrádaly úžasné vzpomínky na prvotní sázku v klubovně, na první rekord Filipa Jíchy, na první návštěvu Jana Železného, návštěvu Báry Špotákové a vlastně na všechny hezké věci, které se za těch devět předchozích ročníků udály. A věřte, že je jich opravdu dlouhá řádka.

            Vlastní závod se uskutečnil v sobotu dne 8. října 2011 od 12.30 hodin. Po dvouleté odmlce k nám do Starého Plzence opět zavítal nejlepší oštěpař planety, držitel tří zlatých medailí z mistrovství světa, tří zlatých a jedné stříbrné z olympijských klání, nejlepší atlet Světa z roku 2000, dvojnásobný atlet Evropy a několikanásobný atlet ČR, držitel světového rekordu (98.48 m), pan Jan Železný.

            Po jeho příjezdu do areálu SK proběhlo uvítání našeho hosta z úst starostky města paní Bc. Vlasty Dolákové, která neopomněla vyzdvihnout tu skutečnost, že se jedná o jeho již pátou návštěvu našeho města. Zároveň poděkovala pořadatelům za to, že i nadále rozvíjí původní nápad, který se v minulosti zrodil z pouhé sázky a vyústil v tento recesistický závod, který staroplzenecké občany zaujal natolik, že je dnes vlastně z tohoto klání plzenecká tradice.

Pan Jan ŽELEZNÝ přivezl v letošním roce do Starého Plzence ukázat závodníkům, ale samozřejmě i všem ostatními návštěvníkům, kompletní sbírku svých olympijských medailí a dále jednu zlatou ze „Světa“ a jednu bronzovou z „Evropy“. Tyto trofeje byly po celou dobu závodu vystaveny v klubovně, každý si na ně mohl  sáhnout či se s nimi dokonce vyfotografovat. Opravdu skvělý a krásný zážitek! Popravdě, kdy a kde máte možnost takovou „kupu“ medailí vidět pohromadě?

            K jubilejnímu závodu se na start postavilo celkem 69 účastníků ve všech kategoriích a vzhledem k tomu, jaké ten den panovalo počasí, se dá skoro mluvit o malém zázraku. Je pravdou, že v posledních letech nám sv. Petr moc nepřeje, ale my v Plzenci máme oštěp rádi a takto vysoká účast mluví sama za sebe. Sám pan Jan Želený ve své řeči, kterou na závěr pronesl řekl: „Věřte, že kdybych byl staroplzenecký, nevím jestli bych za tohoto počasí vytáhl paty z domu. Jste obdivuhodní.“  Není to poklona pro Vás pro všechny? Zcela nepochybně ano.

            Tak jako každým rokem se do svého boje pustili nejprve naši nejmladší. Všech jedenáct dětí mělo k dispozici tři soutěžní pokusy a celou soutěž zvládl nejlépe Vašek FRONĚK. Pořadí včetně dosažených výkonů je následující: 1.FRONĚK Václav 16.04 m, 2. VLÁSEK Petr 15.32 m, 3. FROŇKOVÁ Barbora 14.38 m. Ihned následovali starší kolegové z dětské kategorie, kterých bylo taktéž 11. Tuto kategorii pak jednoznačně ovládl svými velmi vyrovnanými výkony PAVEL Vilém. Všechny jeho pokusy překročily hranici 27.50 metru a tak po zásluze zvítězil. Pořadí na „bedně“ mělo tedy tuto podobu: 1.PAVEL Vilém 28.32 m, 2. KUNZENDÖRFER Jan 23.40 m, 3. BUKOVSKÝ Šimon 20.97 m.

            Ihned po závodu dětí jsme začali, jak se říká, „třídit zrno od plev “ u dospěláckých kategorií, a tak postupně nastoupili ke svým kvalifikačním pokusům muži nad 40 let (14 účastníků), ženy (10 závodnic) a mladíci (23 účastníků), jak s oblibou říkáme kategorie „elite“. Po stanovení finálových osmiček se ve stejném pořadí utkali závodníci jednotlivých kategorií ve svém velkém finále. Ve veteránské partě si jednoznačně nejlépe vedl Jiří CHODORA a bral pomyslné zlato. Pořadí v této kategorii bylo následující: 1.CHODORA Jiří 37.86 m, 2. PAVEL Michal 35.12 m, 3. POPEL Karel 31.36 m. Poté ihned nastoupily do svého sektoru ženy a po prvých pokusech se rýsovala jasná favoritka. Ta ve svém druhém pokusu jasně předčila své konkurentky a poslala oštěp do vzdálenosti 29.04 m. Celé své vystoupení podávala vyrovnané  výkony  a   po zásluze vyhrála.   Pořadí na  stupních  vítězů   mělo  tuto podobu: 1. EISMANOVÁ Vendula 29.04 m, 2. PROCHÁZKOVÁ Lucie 24.70 m, 3. METLIČKOVÁ Eva 21.80 m. Nejdramatičtější závod obstarali na závěr muži do 40 let, kde čtveřice účastníků bojovala tak, že se  „tahali“ doslova o každý centimetr. Budoucí vítěz předposledním hodem malinko poodskočil a posledním, jediným přes 40 m potvrdil své vítězství. Pořadí této kategorie bylo následující: 1.CHVOJKA Jiří 41.98 m, 2.CHRASTIL René 36.60 m, 3. SÝKORA Štěpán 36.48 m

            V letošním roce jsme nezaznamenali žádný rekordní výsledek, možná proto, že největším soupeřem všech bylo opravdu velice chladné a deštivé počasí. Proto největší poděkování patří všem, kteří si dokázali najít cestu na hřiště pod Radyní a tímto dokázali, že amatérský oštěp do Plzence opravdu patří.

            Závěr celé akce má rovněž již tradiční scénář. Vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií bylo v letošním roce o to cennější že ceny předával pan Jan ŽELEZNÝ za asistence starostky města. Nutno podotknout, že v letošním  jubilejním roce byly i ceny netradiční. Děti dostaly ceny všechny, dospělí byli oceněni oproti předchozím ročníkům již od šestého místa a  např. vítězové dospěláckých kategorií se krom jiného mohli „pomazlit“ i s obřím 3 litrovým šampusem. Sám Jan ŽELEZNÝ ocenil množství cen a poznamenal, že příštím rokem se musí určitě přihlásit, neboť on, když vyhrál, dostal „pouze“ medaili.

            Na samotný závěr jsme předali našemu hostu několik užitečných dárků a on jako tradičně pronesl několik milých slov s příslibem, že se do Starého Plzence zase rád vrátí.

            Za touto povedenou akcí nestojí jen pořadatelé, ale především ti, kterým není lhostejná a jsou ochotni přispět buď finančně nebo věcnými cenami. V dnešní době, kdy je to stále těžší a těžší, jim patří o to větší díky. Proto mi dovolte jako mé poděkování je alespoň takto zveřejnit. Jedná se o:

BOHEMIA SEKT  a.s

MÚ STARÝ PLZENEC

MRAKNET – Jiří Mraček

NONSTOP BAR „KARLOS“

VARVAŘOVSKÝ Karel

METLIČKA Josef

RESTAUCE „NA JÍZDÁRNĚ

HEJL Petr a Tomáš

POTRAVINY „RADYNĚ“

TĚSTOVINY M+M – p. Jakl

HOTEL ANGELO

NOVÝ VÁCLAV

REJŠEK PAVEL

PRŮCHA TOMÁŠ

AUTO CB PLZEŇ

GRANITEX s.r.o.

RESTAURACE „ČESKÝ DVŮR“

POTRAINY ŠILHÁNEK

PNEUSERVIS - Petr ŠEC

HEJLOVÁ LENKA

            A co úplným závěrem? Pro zhodnocení našeho desetiletého snažení snad nejlépe poslouží citace části rozhovoru Jana Železného pro MF Dnes.

            Otázka: Do Starého Plzence na závod naprostých amatérů, kteří oštěp většinou drží v ruce jednou za rok nebo vůbec poprvé, se vracíte. Co vám tu učarovalo ?

            Už nápad, jak tahle soutěž vznikla, tedy v hospodě při hecování, kdo hodí jak daleko, byl dost netradiční. Teď to má už desátý ročník. A pro mě je to obdivuhodné, že přijde tolik lidí si vyzkoušet hodit oštěpem. Jsou tu fajn a já je obdivuju.

            Tahle slova jsou jistě povzbuzením od člověka nejpovolanějšího, a tak se za rok opět těšíme.

Rekordní výkony:

muži ELITE:            48,14 m – Václav Kleiner, 2010 (IX. ročník)

muži nad 40 let:      42,50 m -  Petr Havel, 2006 (V. ročník)

ženy:                      33,51 m – Vendula Eismanová, 2007 (VI. ročník)

děti 10 – 15 let:       30,44 m – Martin Mrázek, 2008 (VII. ročník)

děti do 10 let:          22,18 m – Dominik Voves, 2010 (IX. ročník)

nejpočetnější účast: 85 – 2007, 2008 (VI. a VII. ročník)

                                                        Zdeněk Ernest, Hlavní organizátor akce