2013 ZÁVOD OŠTĚPAŘŮ OZDOBILA  NÁVŠTĚVA  SVĚTOVÉHO 

REKORDMANA  JANA  ŽELEZNÉHO  A   REKORDNÍ  ÚČAST ZÁVODNÍKŮ

Tak jako každým rokem se v polovině října scházejí již tradičně na hřišti kopané příznivci staroplzeneckých závodů v hodu oštěpem, nebylo tomu ani letos jinak.  A tak zde měli závodníci i diváci již po dvanácté možnost shlédnout zápolení amatérských oštěpařů. Je nádherné, že  tento závod zrozený vlastně z pouhé sázky, si našel své příznivce i mimo region našeho města, a tak jsme mohli na staroplzeneckém hřišti  přivítat a  vidět  účastníky třeba  z Milevska nebo i Prahy, ale i z jiných měst a městeček v kraji. Pro letošní rok se do startovních listin všech věkových kategorií přihlásil rekordní počet závodníků, a tak  závod zaznamenal hned v úvodu svůj první letošní rekord s počtem 108 účastníků mítinku. S radostí tak můžeme konstatovat, že tento závod si  i nadále získává stále větší a větší popularitu.

Letošní klání bylo naplánováno na 12. října a start celého zápolení na svůj tradiční poobědový čas ve 12.30 hodin. Stejně tak jako loňský rok a nutno připomenout, že celkově již po sedmé, zavítal na naše závody do Starého Plzence nejlepší oštěpař planety všech dob a dnes také patron celé naší akce pan Jan Železný. Výčet jeho sportovních úspěchů je nejen v atletickém světě notoricky známý, ale mě to nedá připomenout jeho největší sportovní úspěchy. Jan Železný  je držitelem tří zlatých medailí z mistrovství světa, tří zlatých a jedné stříbrné z olympijských her,  nejlepší atlet Světa z roku 2000, dvojnásobný atlet Evropy a několikanásobný atlet ČR a doposud držitel světového rekordu z roku 1996 (98.48 m.) Je tedy velmi hezké, že tato sportovní veličina našla v našem závodě oblibu, vzpomíná ji jak v rozhovorech pro novináře nebo v rozhlasových vystoupeních, a tak zcela nepochybně dělá krásné jméno i Starému Plzenci. Je to totiž jediný amatérský závod, kterého se v rámci České republiky účastní. Jako pořadatelé jsme na tuto skutečnost náležitě pyšní a našemu patronovi  za to patří veliký dík.

Poté co na hřiště kopané dorazil náš host, proběhlo již jako každoročně jeho vřelé uvítání z úst moderátora celé akce Jirky Opaleckého a potlesku přítomných diváků a  závodníků. Stejně tak jako vloni i v letech minulých „musel“ pan Železný ihned po uvítání rozdat své první autogramy a postavit se před objektivy lačných fotografů. Poté se náš host přesunul do sektoru závodníků.   Vzhledem k tomu, že naše závody mívají stejný scénář, začal celý mítink závody  těch nejmenších, to jest dětí do 10 let. Každým rokem, kdy je světový rekordman přítomen v Plzenci, se tato situace opakuje se železnou pravidelností a trenér novopečeného českého mistra světa se snaží každému z dětí poradit, jak dosáhnout nejlepšího výkonu. Je krásné pozorovat, jak trenérovi závodníků nejužší světové špičky září oči nad výkony  nejen staroplzeneckých dětí.

            Ve startovním poli mladší kategorie dětí se postavilo na start celkem 14 závodníků a závodnic.  Nejlépe z nich si vedl Šimon Suchý a zvítězil výkonem 18.47 m. Druhé místo obsadil Michal Štrauch za 14.73 m a třetí pak Vojta Děkanovský za hod dlouhý 12.18 m. Ihned poté se postavilo na start 27 účastníků starší kategorie, tedy dětí do 15 let. I zde putovala ke každému z dětí rada světového rekordmana, jak docílit nejlepšího výkonu. Tuto kategorii jednoznačně ovládl  Jiří Stašek a zvítězil novým rekordem 36.35 m. Na stupně vítězů jej doprovodili druhý Oldřich Sattler s výkonem 25.50 m. a třetí Martin Lokajíček za pokus dlouhý 24.19 m.

            Ihned po skončení dětských kategorií bylo přistoupeno k jejich dekorování. Pro tento účel jsme v letošním roce využili podium, které v areálu hřiště kopané vyrostlo. Pořadatelé měli pro každé z dětí dárkovou tašku, a tak všechny děti nastoupily na podium, převzaly z rukou pana Železného dárkové tašky a zaslouženě si užily aplaus publika. Následovně pak byly dekorováni vítězové jednotlivých kategorií, kteří si odnesli kromě věcných cen i diplom podepsaný světovým rekordmanem a první v každé kategorii navíc  pohár, rovněž s autogramem. K dětské kategorii se zcela jistě sluší krom již zmíněného rekordu poznamenat fakt, že nejmladší účastnici Míše Hajšmanové  jsou teprve dva roky, a že přijela i skupina dětí z dětského domova v Plzni. Podle ohlasů si toto vyjímečné setkání velmi užily a za rok se těší opět do Plzence.

            Ihned poté byla zahájena další část a to kategorie dospělých. Jako první se postavily na start kvalifikace ženy, kterých bylo celkem 13, následovali muži nad 40 let v počtu 22 závodníků a vše zakončovala jako každým rokem skupina elite, tedy muži do 40 let, kterých se seřadilo na startu celkem 32.

Vzhledem k tomu, že náš host nemohl z důvodu nachlazení v letošním roce sledovat celý závod až do konce, omluvil se po skupině „veteránů“ s tím, že vážně musí odejet. Proběhlo tedy klasické rozloučení, pan Jan Železný si odvezl  od nás několik praktických dárků, připomínající město Starý Plzenec a region kraje. Z úst hosta opět zaznělo poděkování za pozvání a příslib účasti i v příštím roce.

Po stanovení finálových osmiček se účastníci utkali ve finále ve stejném pořadí, tak jako proběhla kvalifikace. První vítězku tedy poznala kategorie žen,kde své loňské vítězství obhájila Vendula Eismanová. Ta zvítězila výkonem 30.22 m. Na druhém místě skončila Aneta Chodorová za hod dlouhý 29.18 m a třetí Kateřina Huclová za výkon 21.04 m.  Po ženách se na start postavili muži nad 40 let. Vítězem se v této kategorii stal Daniel Šik za pokus dlouhý 39.66 m., druhé místo obsadil po zásluze za velmi vyrovnané pokusy Jiří Chodora  a „stříbro“ odnášel za 37.5 m. Na třetím místě skončil Tomáš Trnavský za hod dlouhý 31.05 m. Tradičně jako poslední nastupuje do svého finále skupina elite. I v letošním roce bylo nutné pro umístění na medailových pozicích překonat hranici 40 metrů. Nejdále poslal svůj oštěp loňský vítěz Ondřej Šotola a k vítězství mu pro letošek „stačilo“ 46.17 m. Jako druhý skončil Martin Budík za 44.36 m a třetí pak Daniel Vild hodem dlouhým 40.78 m. Nutno konstatovat, že v této kategorii se přes čtyřicítku dostalo šest závodníků, a tak boj o to třetí místo byl více než napínavý. Po závěrečném finále proběhlo vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií a ceny přebrali z rukou hlavního rozhodčího Fandy Baťka st.. Ani zde krom věcných cen nechyběl diplom s podpisem Jana Železného a pohár pro vítěze.

Závěrem ještě poděkování všem, kteří přiložili ruku k dílu. Pro představu jsme letos viděli cca 400 pokusů. Ono odnosit zpět oštěpy na start, ke každému měření se ohnout, natáhnout pásmo, není sice na první pohled složité, ale dá to fakt zabrat. Ještě jednou děkuji všem.

           Celé závody doprovázelo tradiční podzimní počasí, hlavně bez deště. Proto i v roce letošním byla velmi hezká divácká kulisa a na hřiště se přišlo podívat více jak 300 lidí. Dle ohlasů v průběhu závodů je jasné, že tato akce v Plzenci našla skutečně  své místo a byla velmi pozitivně kvitována.  Všichni se už těšíme na další ročník.

Za to, že akce mohla proběhnout v tomto rozsahu, je nutné poděkovat všem našim sponzorům, a to ať již pomohli finančními prostředky nebo věcnými cenami. Jsem rád, že jim není lhostejný tento náš recesistický závod a jsou nám stále nápomocni. Ještě jednou obrovské díky Vám všem.

Jedná se o:

NS&Tc – ing.SVITÁK František, BOHEMIA SEKT  s.r.o., MÚ STARÝ PLZENEC, MRAKNET – Mraček Jiří, DiaMedics s.r.o. - DĚKANOVSKÝ Tomáš, METLIČKA Josef, POTRAVINY "RADYNĚ“, VARVAŘOVSKÝ Karel, REJŠEK Pavel, AUTO CB PLZEŇ, GRANITEX s.r.o., RESTAURACE „ČESKÝ DVŮR“, POTRAVINY ŠILHÁNEK, PNEUSERVIS Petr ŠEC                                                  

Rekordní výkony:

muži ELITE:            49,78 m – Ondřej Šotola, 2012 (XI. ročník)

muži nad 40 let:      42,80 m -  Michal Pavel, 2012 (XI. ročník)

ženy:                       33,51 m – Vendula Eismanová, 2007 (VI. ročník)

děti 10 – 15 let:       36,35 m – Jiří Stašek, 2013 (XII. ročník)

děti do 10 let:          22,18 m – Dominik Voves, 2010 (IX. ročník)

nejpočetnější účast:      108   – 2013 (XII. ročník)

 

                                                                                                  Zdeněk Ernest

                                                                                            Hlavní organizátor akce

Staroplzenecký oštěp 2013

Tato fotogalerie je prázdná.